Povećan proračun SMŽ

Županijska skupština Sisačko-moslavačke županije je na svojoj 24. sjednici uz ostalo prihvatila izvješće o radu župana Ivana Celjaka za drugu polovicu protekle godine, kao i izmjene i dopune Proračuna za 2024. godinu. Proračun je povećan za više od 20 milijuna eura u odnosu na prethodni plan te iznosi nešto više od 280 milijuna eura. Promjene su u najvećoj mjeri odnose na obrazovanje, zdravstvo i socijalnu skrb.

Županijska je skupština prihvatila i prijedloge župana Ivana Celjaka o sufinanciranju troškova socijalne usluge smještaja korisnika domova za starije osobe u Sisku (uključujući i ispostavu u Kutini) i Petrinji, čime je potvrđeno obećanje koje je župan dao korisnicima, da se povećanje cijena korištenja usluga domova neće odraziti na njihove troškove.

Na ovotjednoj je sjednici Županijske skupštine usvojen i niz izvješća županijskih ustanova za prošlu godinu kao i Izvješće o izvršenju Plana djelovanja Sisačko-moslavačke županije u području prirodnih nepogoda za 2023. godinu.

Područje naše županije prošle su godine pogodile četiri prirodne nepogode – olujni i orkanski vjetar, poplava, tuča i mraz. Najznačajnije štete nastale su 24. srpnja kada je olujni i orkanski vjetar oštetio javnu infrastrukturu, domove te usjeve i nasade na moslavačkom području.

Šteta na području Kutine procijenjena je na 14.127.621,65 eura, na području Popovače na 3.277.482,81 eura, a na području Velike Ludine na 301.779,16 eura. 

Također, značajne štete nastale su i uslijed poplave 19. lipnja, na području Kutine procijenjene su na 875.375,10 eura, a na području Popovače na 1.115.438,09 eura. Na području Popovače proglašena je i tuča (28. srpnja), a ta šteta procijenjena je na 873.261,85 eura, dok je na području Velike Ludine proglašen mraz (21. travnja) te je šteta procijenjena na 531.491,18 eura.

Ukupno, štete od svih prirodnih nepogoda na području naše županije u prošloj su godini procijenjene na 39.414.438,15 eura.