Održan 31. Festival vina MoslaVina

Iza Kutine je još jedna uspješno održana tradicionalna manifestacija – Festival vina – MoslaVina. Glavni moslavački grad, 23. i 24. svibnja, bio je domaćin 31. izložbe vina izvornih hrvatskih sorti.

Bogat program organizirali su Udruga vinogradara i voćara „Lujo Miklaužić“ te Turistička zajednica grada Kutine.

„Ova izložba ne samo da je turistička, ne samo da doprinosi prepoznatljivosti grada Kutine kao vinske destinacije, ona je izuzetno važna i u gospodarskom smislu. Ona razvija cijeli jedan sektor, a to je vinarstvo. U ova dva dana Festivala vina zaista smo ponudili, ne samo najbolja vina Hrvatske, već i brojne edukativne aktivnosti, vrhunsku atmosferu i dobru zabavu uz Jelenu Rozgu, Barune i Psihomodo pop“, istaknula je Ivana Grdić, direktorica Turističke zajednice grada Kutine

Posjetitelji Festivala vina – MoslaVina Kutina 2025. mogli su sudjelovati na stručnim predavanjima, prezentacijama, kulturno-zabavnim i gastronomskim sadržajima.

Manifestacija je i ove godine okupila mnoštvo vinara i vinogradara ne samo iz Moslavine i Sisačko-moslavačke županije, već i iz cijele Hrvatske, postavši promotor vinogradarstva i vina. Posebna je pažnja i ove godine bila posvećena škrletu, prvoj sorti na kojoj je provedena klonska selekcija iz koje danas imamo vrlo kvalitetan sadni materijal. Projekt je trajao preko 15 godina, a na njemu su radili stručnjaci sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta.

U ovoj prigodi, od 215 pristiglih uzoraka vina na Festival, posebno se ističe čak 61 uzorak škrleta.

„Mi smo jedina izložba autohtonih vina u Hrvatskoj i kod nas možete probati autohtona vina iz svih dijelova Hrvatske. Budući da je izložbi sve više, mi smo se odlučili na izuzetno jaku komisiju, širinom pristupa prema vinu. Vina su zaista velike kvalitete, i općenito proizvode se kao takva u 70-80%, dok količina onih tzv. stolnih vina opada, a što nam je jako drago“, rekao je Krešimir Lenić, predsjednik Udruge vinogradara i voćara Moslavine „Lujo Miklaužić“ Kutina.

Komisija, koju su činili enolozi, vinski novinari, trgovci vinima, međunarodni sommelieri te Moslavci, imala je izuzetno težak zadatak, potvrdio je predsjednik Josip Orišković.

„Ukupna ocjena za ovu izložbu je izvrsna budući da je na jednom mjestu ponudila 25 autohtonih hrvatskih sorti. Sve ocjene su i više nego opravdane, a dodijeljeno je 77 zlata. Što se tiče škrleta, za izazovnu 2024. bili su najbolji što su mogli. Iako se osjetio se nedostatak svježine, iznova se ovo vino potvrdilo kao nositelj onih koji imaju lakoću ispijanja, lepršavost, jednostavnost i ukusnost. Škrlet je prihvaćen već diljem naše zemlje, a i šire te mu slijedi jedna svijetla budućnost“, naglasio je Josip Orišković, predsjednik Ocjenjivačke komisije.

U središnjem dijelu programa proglašeni su i nagrađeni najbolji pristigli uzorci vina. Najbolje jantarno vino je iz vinarije Ante Sladića, najbolje vino od neautohtonih sorti članova Udruge je traminac iz vinarije Trdenić, nabolje vino drugih crnih autohtonih sorti je teran od Vina Fakin, najbolje vino drugih bijelih autohtonih sorti je pošip iz vinarije Toreta, najbolji odležani škrlet je od Vina Košutić otkuda dolazi i najbolji mladi škrlet i šampion ovogodišnjeg Festivala vina u Kutini.

„Vina se kod nas proizvode već generacijama. 2006. smo otvorili vinariju i počeli razvijati vinski put. Danas imamo 3 hektara, najviše pod škrletom. I u budućnosti se planiramo širiti sa škrletom, a kako bi ga podigli na jednu višu razinu. Ova nagrada znači nam puno. Ona je jedan pozitivan poticaj za daljnje bavljenje tim poslom i daljnji napredak. Konkretno, prošla godina je bila izuzetno izazovna, imali smo period od preko 100 dana bez kiše, a termini berbi su bili dosta raniji. Mi smo ovaj škrlet brali krajem kolovoza jer smo htjeli obuzdati nakupljanje šećera i zadržati aromatiku i svježinu, a što smo na kraju i uspjeli“, rekao je Hrvoje Košutić.

Po prvi puta, na kutinskoj su MoslaVini dodijeljena i priznanja Ambasadorima vina škrlet. Dobili su ih Maja Mahmutović, Jana Košćec i Steven Kostreš.

Važnu ulogu ove manifestacije su prepoznali brojni pokrovitelji i sponzori, a među kojima i dva ministarstva – Ministarstvo turizma i sporta te Ministarstvo poljoprivrede,  Sisačko-moslavačka županija, te naravno Grad Kutina. „Kroz ovaj Festival vina grad Kutina želi pomoći domaćim proizvođačima vina. Možemo biti zaista sretni jer ta proizvodnja vina u Moslavini je sve bolja i sve kvalitetnija, što pokazuju i brojna priznanja koja oni osvajaju diljem Hrvatske, ali i na međunarodnoj razini. Zajedno s kvalitetom vina raste i kvalitetna ove naše manifestacija kojom se zaista možemo ponositi“, naglasio je gradonačelnik Kutine Zlatko Babić.

Svečanom otvorenju Festivala u ime Sisačko-moslavačke županije nazočio je zamjenik župana Mihael Jurić, koji je bio i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora.

„Ispred Sisačko-moslavačke županije čestitam organizatorima na još jednom fantastičnom Festivalu vina. Županija podupire ovaj Festival kao i našu autohtonu sortu škrlet koja se posebno promovira na ovom Festivalu. Županija sada osobito podupire promociju škrleta u cijeloj Hrvatskoj, a ranije smo pomagali vinarima da dođu do ove kvalitete na kojoj su danas. Ovo je Festival gdje se, uz našu autohtonu sortu, promoviraju i autohtone sorte iz cijele Hrvatske što je posebnost ovog Festivala, stoga moram reći da je ovo zaista jedna od najvećih i najljepših manifestacija u Sisačko-moslavačkoj županiji“, istaknuo je Jurić.

“Živi bili škrlet pili”, riječi su kojima je zaključen 31. Festival vina MoslaVina u Kutini uz poziv na novo druženje sljedeće godine.