Povodom Međunarodnog dana bioraznolikosti i Dana zaštite prirode u RH, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije predstavilo je javni poziv „Poboljšano upravljanje zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000″ i njegove dosadašnje prijavitelje. Predstavljanje je održano u Prijamnom centru Crna roda Osekovo, koji djeluje upravo u jednom zaštićenom području – Parku prirode Lonjsko polje.

Događaju su nazočili predstavnici gradova i općina čija su naselja dio Parka prirode, među njima i gradonačelnik Popovače Josip Mišković sa zamjenikom Lovrom Miklaužićem, te zamjenik župana Mihael Jurić.

„Zadovoljstvo mi je što se poziv i njegovi dosadašnji prijavitelji predstavljaju u ponosu naše županije, Lonjskom polju koje je naš prirodni i turistički biser, koji je s jedne strane omeđen Moslavačkim gorjem, s druge strane Posavinom, na vratima je Slavonije s jedne strane, a s druge je pred samim Zagrebom. Lonjsko polje je značajno kao ornitološko područje i kao retencijsko područje. U novom mandatu više ćemo razvijati naš turistički segment, a Lonjsko polje tu je itekako značajno. Nastavit ćemo s poticajima onima koji u ovom području imaju kuće za smještaj posjetitelja, ali i s dobrom suradnjom s Parkom prirode. Pozdravljamo aktivnosti koje su vezane uz očuvanje naših autohtonih biljnih vrsta, te sprečavanja invazivnih vrsta, čemu će ovaj projekt sigurno doprinositi. Sve aktivnosti koje će dolaziti od Ministarstva i Parka prirode podržavat ćemo i biti ruka potpore kako bi zajedničkim snagama ovo područje učinili kvalitetnijim i boljim za naše stanovnike i posjetitelje“, istaknuo je zamjenik župana Mihael Jurić.

Javni poziv „Poboljšano upravljanje zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000″ aktivan je od prosinca prošle i traje do prosinca ove godine. Namijenjen je javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim područjima, kako bi preko njega doprinijeli očuvanju i postizanju povoljnog stanja očuvanosti ciljnih vrsta i stanišnih tipova te održivom upravljanju ekosustavima i bioraznolikošću.

„Preko ovog programa putem državnog proračuna i uz potporu Programa Konkurentnost i Kohezija 2021. – 2027., znači sufinancirano europskim sredstvima, osigurano je 75 milijuna eura, na što će trebati dograditi i dodatna sredstva kako bi se svi planirani projekti realizirali. Dodatna sredstva osigurat će se u suradnji s Fondom na zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ovaj program donosi ulaganje u čistu prirodu, koja će nakon 3 odnosno 4 godine dosegnuti vrijednost od gotovo 100 milijuna eura. Ovdje u Parku prirode, povodom Međunarodnog dana bioraznolikosti i Dana zaštite prirode u RH, prezentirali smo prvih 5 projekata iz različitih dijelova Hrvatske koji su u potpunosti spremni za prijavu na Javni poziv“, rekla je ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković.

Predstavnici 5 Parkova prirode: PP Velebit, PP Učka, PP Kopački rit, PP Žumberak Samoborsko gorje i PP Lonjsko polje koji je i bio domaćin događanja, u svojim predstavljanjima pokazali su u kojem smjeru idu po pitanju uređenja parkova, travnjaka, restauracije vrijednih vodnih resursa, ali i povećanja različitih oblika turizma.

Ravnatelj Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje Domagoj Šejatović napomenuo je da je njihov projekt vrijedan preko 2 milijuna eura te da je vezan uz poboljšano upravljanje Parkom prirode, dodavši da će za njegova trajanja od 4 godine preko njega ukloniti i obnoviti 535 hektara zaraštenih pašnjaka, omogućiti lijeganje i hranjenje različitih vrsta ptica te omogućiti poboljšanje postojećih i budućih stočara.