Održana 4. sjednica Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije

U Sisku je održana 4. sjednica Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije. Uz usvajanje točaka dnevnog reda koje su većinom bile vezane uz obnovu, vijećnici su imali prilike svoja pitanja postavljati tijekom Aktualnog sata. Tom prigodom aktualizirane su također teme vezane uz obnovu nakon potresa, ali i broja zaposlenih, organizaciji rada Županije, radne sastanke župana s raznim ministarstvima, te situaciju vezanu uz pandemiju koronavirusa.

Emil Franjević (HSU) pitao je kako će biti korišteno 180 milijuna kuna beskamatnog zajma, koje je RH namijenila Županiji, gradovima i općinama na potresom pogođenom području za obnovu, dok ne dobiju sredstva iz Fonda solidarnosti.

Župan Ivan Celjak je odgovorio kako je u suradnji s Vladom RH zaključeno kako je potreban određen fond sredstava kao predfinanciranje, a vezano uz obnovu. županiji je doznačen 101 milijun kuna, gradovi Sisak i Petrinja po 25 milijuna kuna, te Glina 20 milijuna kuna. Sredstva su dobile i općine Topusko, Gvozd, Dvor, Majur, Hrvatska Dubica, Donji Kukuruzari, Martinska Ves, Lekenik, Sunja i grad Hrvatska Kostajnica. „Ovim sredstvima smo mogli pokrenuti sve procese koji se tiču obnove. Ja vjerujem da će sredstva jako dobro iskoristiti i gradovi i općine koji su stradali u potresu. Bilo bi dobro da pojedini gradovi na području SMŽ naprave plan trošenja tih sredstava, bilo bi dobro da se Grad Glina uključi više u sanaciju štete i ako tu trebaju bilo kakvu pomoć, na raspolaganju im je Sisačko-moslavačka županija.“

Franjević je pitao i na koji će način biti zbrinute osobe koje su iskazale potrebu za kvalitetnijim smještajem tijekom zimskog perioda.

„Zimski smještaj smo osigurali na način da svi koji imaju potrebu za smještajem mogu biti smješteni u Topuskom. Isto tako, u tijeku je javni poziv za smještaj u stanove koje je osigurala SMŽ. U suradnji s ustanovama koje su našem vlasništvu osigurali smo 9 stanova, uredili ih i nadležno će povjerenstvo utvrditi koje će osobe biti smještene u njih. Za sada je svima koji su iskazali interes, a riječ je o 133 osobe, osiguran smještaj u čvrstim objektima, najviše njih u Lječilištu Topusko,“ rekao je župan, čiji je odgovor dopunio ravnatelj Lječilišta Topusko Domagoj Mosler. Za sada je samo jedna obitelj iskazala potrebu za smještajem u Topuskom, rekao je Mosler. Kapaciteti postoje, smještaj je moguć, samo se jasno treba iskazati želja za smještajem, koji će biti riješen u najkraćem mogućem roku.

Damir Markuš (DP) je pitao što se poduzima po trendu da smo jedina hrvatska županija u kojoj ima više umirovljenika nego zaposlenika.

U SMŽ je taj omjer pozitivan samo u gradovima Sisak, Kutina i Novska, u svim je drugim područjima negativan, rekao je župan. Broj zaposlenika u odnosu na 2019. godinu, danas je za 1800 zaposlenih viši. SMŽ je u suradnji s HBOR-om HAMAG BICRO-m osigurala za mikro, male, srednje poduzetnike kredite s 0% kamata za investicije. Isto tako za poljoprivrednike, to je snažan poticaj u cilju zapošljavanja.
Planiramo i daljnje razvojne projekte i očekujemo pozitivan trend u tom smislu, zaključio je župan.

Markuš je također potaknuo temu smještaja ljudi u kontejnere, njihovog broja i troškova.

„Naš cilj je što veći broj ljudi maknuti iz kontejnera. Iz tog smo razloga obnovili devet stanova, pronašli još 7 stanova na području Siska i tražili od nadležnog ministarstva da nam preda te stanove na upravljanje. I njih planiramo obnoviti i staviti ih na raspolaganje našim sugrađanima. S Top Termama i Lječilištem Topusko dogovoreno je da osiguraju zimski smještaj. Intenzivno radimo na Učeničkom domu u Sisku. Njegov je kapacitet 64 osobe i privremeno ćemo ga staviti na raspolaganje našim sugrađanima koji su smješteni u nedovoljno kvalitetnim uvjetima. Dom će biti dovršen do kraja veljače, ali zimski je smještaj osiguran u Topuskom,“ rekao je župan.
Domagoj Orlić, načelnik Stožera civilne zaštite SMŽ dodao je kako je na terenu otprilike 2 000 mobilnih stambenih jedinica. Što se pak obroka tiče trenutno se na području Siska dijele 243 obroka, Petrinje 449 i Gline 781.

Tomislav Kralj (HDZ) pitao je župana stvara li organizacijske probleme činjenica da je Županija dio svojih prostora ustupila na korištenje ambulantama doma zdravlja.

„Namjera je Županije osigurati dostupnost zdravstvene zaštite i kvalitetu i u primarnoj i u sekundarnoj zaštiti. Čim je zatraženo od Vlade korištenje prostora u zgradi „Komande“ u Sisku, odmah se planiralo tamo smjestiti i dio ambulanti Doma zdravlja. Ovo što smo napravili u Sisku pokušavamo i na području Petrinje i Gline. Tražimo rješenja. Što se tiče organizacije posla tu nemamo nikakvih problema,“ rekao je župan.

Drugo Kraljevo pitanje išlo je u smjeru radnih sastanak koje župan redovito organizira s raznim ministarstvima, s posebnim osvrtom na sastanak s ministrom Aladrovićem

Župan je odgovorio: „Ne prođe nijedan tjedan, a da nema sastanaka s ministrima. Svjesni smo da bez pomoći Vlade RH ne možemo puno napraviti za naše sugrađane. S ministrom Aladrovićem razgovarali smo o nekoliko tema, najvažnije je proširenje smještajnog kapaciteta Doma za starije i nemoćne osobe Sisak. To se odnosi na Sisak, Kutinu, Petrinju. Razgovarali smo o mogućnosti ulaska Doma Glina u mrežu i vjerujem da ćemo realizirati i taj projekt.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje će obnoviti fasadu Doma u Sisku, taj je projekt vrijedan oko 8,5 milijuna kuna. Dogovorena je cjelovita obnova Doma u Petrinji.
S ministricom Tramišak razgovaralo se o projektima u SMŽ, ne samo projektima koji se odnose na obnovu nego i o razvojnim projektima i tu puno očekujemo od iduće financijske perspektive.“

Srđan Marić (SDP) pitao je župana planira li sazvati tematsku sjednicu vezano za potres.

Župan je odgovorio kako ne vidi nikakav problem u ovom prijedlogu, ako se tako dogovorimo i on je za to da se svi uključeni u proces obnove okupe na tematskoj sjednici Županijske skupštine. Pozvao je sve vijećnice i vijećnike da sva pitanja koja imaju u svezi obnove potraže u međuresornom uredu koji radi u Petrinji ili neposredno u Nacionalnom stožeru.

Marin Čačić (HDZ) rekao je kako su u županiji 3 škole bez svojih objekata, te pitao jesu li pronađeni izvori financiranja za rješavanje tog problema.

„Da, osigurani su izvori“, rekao je župan. Osigurana su sredstva za izgradnju Ekonomske škole Sisak, za prenamjenu Gavrilovićevog objekta za potrebe Srednje škole Petrinja, a što se tiče Osnovne škole u Petrinji svi znamo da će Mađarska graditi tu školu.
Župana je dopunio pročelnik Darjan Vlahov, iznoseći precizne podatke o izvorima financiranja. Nova Ekonomska škola nalazit će se odmah uz Strukovnu školu Sisak. Srednja škola Petrinja je dobila objekt u prostoru Gavrilovića. Tamo će se graditi i sportska dvorana. To ne znači da se neće obnavljati i stara zgrada Srednje škole Petrinja, rekao je Vlahov.
Gradnja Prve osnovne škole Petrinja je projekt mađarske države, parcela se čisti dinamikom koju je odredio donator. Ni u ovom slučaju stara zgrada neće biti zaboravljena, ona je dio programa obnove 30 objekata u Petrinji koju provodi Središnji državni ured.

Daniel Berdais (SDP) pitao je kad će biti završena obnova Doma za starije i nemoćne osobe Petrinja.

Dio korisnika ovog doma je u Lječilištu Topusko, dio je smješten izvan SMŽ i županija poduzima sve aktivnosti da ih na najbrži mogući način vrati na područje SMŽ. Na adresi u Šašu (Općina Sunja) još traju radovi na objektu u kojem će biti smješteno 19 korisnika petrinjskog doma. Na samom Domu u Petrinji pokazala se potreba dodatnih radova. Teško je govoriti o samom dovršetku radova, jer je u međuvremenu objekte koji su već oštećeni dodatno oštećivala serija potresa, koji i dalje pogađaju naše područje.

Berdais je pitao i hoće li petrinjska Hitna medicinska služba ubrzo biti smještena u čvrstom objektu.

Župan je odgovorio kako „činimo sve što je u našim mogućnostima u okviru zakonskih propisa i financijskih sredstava da osiguramo čvrst objekt i za ordinacije Doma zdravlja Petrinja i za Zavod za hitnu medicinu.“ Razmatraju se različite mogućnosti o kojima će biti riječi kad se pristupi realizaciji.

Sanja Štingl-Vlašić (HDZ) je pitala župana što činimo u borbi protiv pandemije. Pitala je i koliko je opterećen sustav sisačke opće bolnice.

Pandemija nije zaobišla našu županiju, rekao je župan, dodajući kako mi imamo potres kao dodatnu otegotnu okolnost. Oštećeni objekti našeg zdravstvenog sustava znače i manje fizičkog kapaciteta, ali i povećani pritisak stvaraju naši sugrađani oboljeli od coronavirusa. Što se tiče cjepiva i cijepljenja otvoreni su dodatni punktovi, naši se sugrađani mogu cijepiti i kod svojih liječnika i u ljekarnama.
Županov su odgovor dopunili i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo SMŽ dr. Inoslav Brkić i ravnatelj Opće bolnice „Dr. Ivo Pedišić“ dr. Tomislav Dujmenović.
Dr. Brkić je rekao kako za cijepljenje, kao najučinkovitiju protuepidemijsku mjeru, u našoj županiji vlada vrlo dobro zanimanje, posebice za cjepivo Pfeizer. Zahvalio je županu, kao inicijatoru za pokretanje mobilnog cijepnog punkta, bez kojega ne bi bilo moguće pomoći stanovnika u zabačenim dijelovima Županije.
Dr. Dujmenović je rekao kako je situacija u bolnici teška, ali zahvaljujući stalnoj komunikaciji s Ministarstvom zdravstva, sa županom i Županijom, sa Stožerom i drugim ustanovama „mi situaciju kontroliramo“. Kako se povećava broj zaraženih tako raste i broj hospitaliziranih, najčešće s vrlo teškom kliničkom slikom. Bolnica se priprema i za daljnji rast broj COVID bolesnika, trenutni je kapacitet 60 kreveta, ali je spremno i povećanje za još 30 kreveta. Problem je i zbrinjavanje ostalih neCOVID pacijenata, jer povećanjem kapaciteta za COVID bolesnike, ostali se kapaciteti smanjuju. Nadamo se, rekao je dr. Dujmenović, da će se stanje ubrzo poboljšati, jer smo od grada Petrinje i uz pomoć naše županije dobili na korištenje montažnu zgradu u Mošćenici, tako da ćemo odjel pulmologije, palijative i dugotrajnog liječenja premjestiti i tako poboljšati naše kapacitete. Na kraju je uputio apel svim žiteljima: „Cijepite se, zaštitite se, jer je puno lakša klinička slika bolesnika koji su se cijepili i puno manje je bolesnika na respiratorima koji su se cijepili. Stoga, zaštitite sebe, zaštitite svoje sugrađane!“