Danas je svečano obilježen Dan branitelja grada Kutine i 35. godišnjica osnivanja 56. samostalne bojne Kutina. Svečanost je započela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Parku 56. samostalnme bojne i kod središnjeg križa na gradskom groblju, a nastavila se uz brojne goste i branitelje svečanom akademijom na Trgu dr. Franje Tuđmana. Damir Badanjak, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Kutine, uvodno je pozdravio skup i podsjetio na događanja iz Domovinskog rata. Poručio je kako Kutina treba jednu kvalitetnu knjigu o svojoj ulozi u Domovinskom ratu.

Gradonačelnik Kutine Zlatko Babić također je pozdravio branitelje. Priznao je kako uvijek ima knedlu u grlu kad im se mora obratiti, istaknuvši vječnu zahvalnost koju dugujemo onima koji se nisu vratili iz rata. „Treba naglasiti žrtvu koju ste dali kad je najviše trebalo, a nama ostaje da se sjećamo te žrtve i sjećanje prenosimo na mlade generacije“, istaknuo je predsjednik Županijske skupštine SMŽ Mato Fofić. Ratni načelnik policijske uprave Kutina Mato Sičaja kazao je kako ovaj datum nije slučajno odabran. „To je datum kad je hrvatska država počela službeno formirati hrvatsku vojsku, tada znanu kao ZNG. Kutina može biti ponosna na svoje sinove i kćeri, hrvatske ratnike“, istaknuo je Sičaja.

Ratni zapovjednik obrane Kutine Đuro Jonaš nije skrivao emocije: „Ponosam sam na vas i na sve što smo uradili, a tužan zbog onih kojih više nema. Tužan sam i zbog toga što Hrvatska nije onakva kakvom smo je zamišljali. Moramo se nastaviti boriti“. Izaslanik ministra branitelja i premijera vlade RH general pukovnik Dragutin Repinc poručio je kako je ratni put 56. samostalne bojne Kutina impresivan. „Kutina i Moslavina moraju biti ponosni na ono što su dali u Domovinskom ratu. Ne smijemo dopustiti da nam svakodnevica otupi pamćenje i da postanemo ravnodušni prema svojoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti“, zaključio je Repinc.

General Marijan Mareković, izaslanik predsjednika RH, poručio je okupljenima kako su pokazali požrtvovnost i vojničku odlučnost kroz svoj ratni put. „Vi ste pripadnici pobjedničke vojske. Mlade moramo podučavati o vrijednostima koje ste utkali u stvaranje hrvatske države i koja je cijena plaćena za njenu slobodu“, naglasio je Mareković. Nakon svečane sjednice branitelji su održali mimohod ulicama Kutine, uz pratnju kutinskih mažoretkinja i Gradskog puhačkog orkestra Krešimir.


