Aktualni sat 5. sjednice Županijske skupštine

5. sjednica Županijske skupštine, koja je u utorak, 21. prosinca 2021. godine, održana u prostoru sisačkog hotela „Panonija“, počela je uobičajenim Aktualnim satom.
Pitanja izvršnoj vlasti, odnosno županu Ivanu Celjaku postavilo je 9 vijećnica i vijećnika.

Tomislav Kralj (HDZ) podsjetio je kako je potpisan ugovor o sufinanciranju kamata s HAMAG BICRO-m i HBOR-om. Što to znači za županijsko gospodarstvo, posebice kad nakon potresa želimo zadržati ljude na ovom području, pitao je vijećnik Kralj.

„Jučer smo potpisali sporazum s HAMAG BICRO-m i HBOR-om i kako je rekao predsjednik uprave HAMAG BICRO-a, mi smo prva županija koja je posjela za isti stol ove dvije ustanove, a u cilju da osiguramo malim, mikro i srednjim poduzetnicima i fizičkim osobama koje obavljaju samostalnu djelatnost beskamatne kredite u idućoj godini. To znači pozajmicu, novac koji će naši gospodarstvenici dobiti i koji će morati vratiti uz poček, uz određen rok otplate, na obroke. Ovakvu situaciju u SMŽ još nikada nismo imali i na ovaj način smo snažno otvorili vrata investitorima,“ rekao je župan, koji, budući se mjera ne odnosi samo na poduzeća koja djeluju na našem području, nego i na investitore koji dolaze, očekuje novo zapošljavanje i dobru plaću za radnike. Svaki poduzetnik koji se odluči investirati na području SMŽ, a ne u Zagrebu, u startu će uštedjeti oko milijun kuna. „Osigurali smo sve usluge za investitore na jednom mjestu, uz pomoć naše razvojne agencije SIMORA, imamo ljude koji će biti na raspolaganju poduzetnicima doslovno 24 sata dnevno!“

Kralj je od župana zatražio i objašnjenje načina na koji su u Proračunu ostvarene uštede, smanjen manjak i što će to značiti za iduću proračunsku godinu.

„Na početku, kad smo preuzeli dužnost u SMŽ, jedan od dugoročnih ciljeva nam je bila stabilizacija financija. Moram priznati da ni sam nisam očekivao da ćemo u ovako kratkom roku uspjeti stabilizirati financije u ovoj mjeri. Ni iduća godina neće biti jednostavna. Mi kada govorimo o Proračunu od 1 853 000 000 kn, moramo uzeti u obzir da su velik dio tog iznosa decentralizirana sredstva. Rekao bih da je najveći uspjeh upravo smanjenje manjka. Od zatečenih 51 milijun kn manjak je sad 13 milijuna kn.“ Na ovaj način oslobađaju se sredstva za ulaganje, nastavio je župan, koji je uvjeren da se nakon obnove ne smijemo vratiti na ono što je bilo prije potresa. „Istovremeno s obnovom moramo razmišljati i provoditi razvojne projekte.“ Važno je stabilizirati financije, odlučiti u što ćemo ulagati. To su područja za koja je nadležna SMŽ: zdravstvo, socijalna skrb, obrazovanje i naravno, gospodarstvo, zaključio je župan.

Srđan Marić (SDP) tražio je pojašnjenje proračunske stavke za usluge promidžbe i informiranja.

Proračun ureda župana iznosi 0,1 % od Proračuna SMŽ, rekao je župan Celjak. Što se pak tiče usluge informiranja, ta se sredstva troše upravo za to, informiranje građana. „Kad iznosimo u medijima činjenice, mi iznosimo vrlo važne informacije za građane,“ rekao je župan i pobrojao samo neke informacije, poput gradnje nove Ekonomske škole, obnove na području Siska, Petrinje, Gline, Pounja, Banovine, cijele SMŽ. Po završetku obnove Petrinja će dobiti dva objekta škola više, dvije dvorane više, učenički dom, nove sadržaje koje dosad nije imala. Važno je bilo i prenijeti informaciju da je SMŽ osigurala devet stanova, smještaj u Topuskom za 270 ljudi itd. „Dakle, ovdje se radi o pravovremenom i istinitom informiranju građana!“

Marić je postavio i pitanje sudbine radnika tvornice radijatora Lipovica, koja je iz državnog vlasništva prešla, prodajom, u privatne ruke.

Lipovica nije u nadležnosti SMŽ, međutim je izvršna vlast zainteresirana za budućnost radnika u Lipovici i sigurno će se s odgovornim ljudima iz Lipovice u skoro vrijeme razgovarati o njihovim planovima.
Župan je ovdje spomenuo i projekt za koji se nada da će osigurati sredstva EU, a to je izgradnja majstorske škole. Projekt je vrijedan 50 milijuna eura i između ostalog je namijenjen cjeloživotnom obrazovanju, kako bi ljudi koji ostanu bez posla mogli prekvalifikacijom opet konkurirati na tržištu rada.

Ivan Nekvapil (HNS) pitao je što je s domom umirovljenika u Kutini.

Iduće godine kreće natječaj za prenamjenu objekta Doma zdravlja u Dom za starije i nemoćne osobe Kutina, kao ispostave sisačkog doma, što znači da će prvi puta Moslavina i Zapadna Slavonija imati prostor za starije sugrađane koji će biti u sustavu. Sredstva su osigurana i projekt kreće sljedeće godine. Župan je dodao i kako se ide s proširenjem kapaciteta i u Sisku i u Petrinji.

Nekvapil je pitao i može li se očekivati gradnja sportskog igrališta uz kutinsku Gimnaziju.

Taj je projekt također pokrenut, u tijeku je ugovaranje projektanta za glavni projekt igrališta. Župan je naglasio i kako su Kutini dovršeni neki projekti vezani uz školstvo, primjerice rekonstruirana je kotlovnica u Tehničkoj školi, gdje je i obnovljeno igralište, upravo je rekonstruirano krovište na školskoj dvorani SŠ Tina Ujevića, čeka se tehnički pregled, ali radovi su gotovi.

Vlado Lendvaj (CENTAR) pitao je župana što je s djelovanjem Zaklade Iskra za nadarenu djecu.

Daroviti učenici trebaju biti nositelji razvoja našeg društva, rekao je u odgovoru župan Celjak. SMŽ i želi temeljiti razvoj na znanju, što znači da ćemo ulagati u srednjoškolsko i visokoškolsko obrazovanje. Očekujemo dolazak dva fakulteta na naše područje, jedan od njih, građevinski, već početkom naredne akademske godine.
Iskra je naša zaklada koja je nagrađivala nadarene učenike, međutim zadnjih nekoliko godina je, zbog financijske situacije, to izostalo. Županija je, u ovih 6 mjeseci uspjela i prema Zakladi iskra podmiriti obveze, kao i prema Zakladi Viktorija. Iskra će do kraja ove godine raspisati natječaj. „Mi namjeravamo u narednim godinama putem Iskre nagrađivati darovite učenike. Oni su zapravo dali nama, mi im samo odajemo priznanje za to što čine za naše društvo,“ zaključio je župan.

Martina Bočkor (HDZ) rekla je kako je najavljeno da se ambulante u Petrinji sele u objekte u zakupu, pa je zatražila više informacija.

Župan je i u ovoj prigodi prvo zahvalio svom medicinskom i nemedicinskom osoblju, koje je uključeno u to da spašava naše živote i čuva naše zdravlje. U Petrinji je potpisan ugovor o zakupu jednog objekta u koji će preseliti i djelatni Zavoda za javno zdravstvo i službe za hitnu medicinsku pomoć, kao i službenici SMŽ, koji su radili u kontejnerima. Dogovoren je i dolazak logopeda. Župan je rekao i kako se u Petrinju vraća odjel za fizikalnu medicinu. Njegove su navode potvrdili i zahvalili na dobroj suradnji i oba ravnatelja, dr Inoslav Brkić (ZJZSMŽ) i dr. Tomislav Dujmenović (OBS)

Bočkor je pitala i možemo li dodatno pomoći našim bolnicama i zdravstvenom sustavu.

Župan je rekao kako je brzom intervencijom riješen problem RTG uređaja za sisačku bolnicu, posudbom suvremenijeg uređaja, ali i dogovorom da će Ministarstvo zdravstva u idućoj godini osigurati financije za kupnju novog uređaja. Prvi puta u povijesti dogovoreno je povećanje decentraliziranih sredstava za županijski zdravstveni sustav, u iznosu od 3,7 milijuna kn. Dogovorena su i sredstva za sanaciju dugova u zdravstvu.

Dubravka Šurlan (SDP) pitala je koja je sudbina stanovnika zgrade u Capragu (140 obitelji), čija je zgrada stradala u potresu.

Župan je još jednom rekao što je županija dosad učinila za zbrinjavanje građana i pozvao sve sugrađane koji smatraju da nisu dovoljno kvalitetno smješteni, da se jave na poziv SMŽ. Što se tiče tog velikog kompleksa u Capragu, župan je rekao kako vjeruje da stanari, zajedno s upraviteljem rade na postupku saniranja štete. Što se tiče gradnje zamjenskih objekata, raspisan je poziv za izgradnju 30 montažnih kuća. Isto tako radi se o 30 zidanih kuća, a očekuje se još dodatnih kuća. Što se tiče višestambenih jedinica bit će raspisan poziv za gradnju 4 višestambene jedinice na području Petrinje, 4 na području Gline i 2 na području Topuskog.

Đurđica Jurić (HSP) zatražila je informaciju o dovršetku dionice autoceste od Lekenika do Siska.

Autocesta je nešto o čemu slušamo dugi niz godina, rekao je župan. Napokon smo se pomaknuli s mrtve točke, osigurana su sredstva, međutim realizaciju tog projekta prate žalbe i prigovori. Teško je reći kad će gradnja početi, ali je župan rekao kako je siguran da će to biti iduće godine: „Ono što je važno za javnost i za nas je da ovaj projekt sigurno neće biti zaustavljen, jer su osigurana financijska sredstva. Siguran sam da će HAC krenuti s radovima iduće godine i da će dionica biti završena u predviđenom roku.“

Srećko Telar (DP) zatražio je informaciju o načinu zapošljavanju u sustavu županijske uprave.

U sustavu SMŽ je 203 zaposlenih, rekao je župan Ivan Celjak: „Svatko tko se prima u SMŽ prima se putem javnog natječaja na temelju svojih znanja, vještina i sposobnosti. Moguć je, uz sporazum čelnika, i prelazak iz jedne jedinice u drugu, ako je riječ o pravnim osobama koje imaju javne ovlasti. Sve drugo je vezano uz javni natječaj. SMŽ je otvorena prema stručnjacima. Što se tiče ravnatelja mislim da nije u ovih 6 mjeseci imenovan nijedan. Kod pročelnika će ići natječaji, na koje se mogu javiti svi.“ Plaće u županijskoj upravi nisu sjajne, u gradovima su plaće pročelnika više od onih u Županiji, rekao je župan.

Emil Franjević (HSU) pitao je na koji način Županija namjerava privući mlade ljude.

Gospodarstvo i obrazovanje moramo što tješnje povezati. „U okviru našeg Regionalnog centra kompetentnosti naše Tehničke škole Sisak stavit ćemo na raspolaganje opremu svim poduzetnicima s područja naše županije bez naknade, isto tako bez naknade i svima koji dolaze izvan područja SMŽ, pod uvjetom da otvaraju tvrtke i zapošljavaju ljude s ovog područja,“ rekao je župan, dodajući i kako ćemo investitorima ponuditi primamljive uvjete u poduzetničkim centrima u Sisku i Glini. Za iduću godinu osigurane su jednokratne novčane naknade u iznosu od 5 000 kn za svakog studenta iz SMŽ koji upiše fakultet na potresom pogođenom području.

Franjević je pitao i hoće li djeci s potresom pogođenih područja i dalje biti omogućeno besplatno ljetovanje.

Sa splitsko-dalmatinskim županom Bobanom je dogovoreno besplatno ljetovanje u Splitu za svu djecu četvrtih razreda osnovnih škola, bez obzira je li riječ o školama kojima je osnivač SMŽ ili neki od gradova, rekao je župan Celjak.
Pokrenuta je i izgradnja montažnog klizališta u Glini, rekao je Celjak, uz nadu da će posao biti dovršen do Božića.

Luca Gašpar Šako (MOST) pitala je za cijenu najma prostora za ambulante u Petrinji. Pitala je i što je s gradnjom na potresom pogođenom području.

Zakup zgrade u Petrinji za potrebe zdravstva iznosi 7,13 eura po četvornom metru. Što se pak obnove tiče, postupak obnove ima svoje zakonitosti. Što se samih radova tiče, župan je rekao kako se očekuje da će u siječnju biti raspisan natječaj za prenamjenu objekta u Petrinji, koji je Gavrilović darovao za potrebe Srednje škole Petrinja. Uz taj će objekt biti izgrađena i sportska dvorana. Isto tako će dvorana biti izgrađena zajedno s novom Prvom osnovnom školom.

Vijećnica je pitala i što je s radovima na cesti od Petrinje do Siska.

Na županov nalog odgovor je dao ravnatelj Županijske uprave za ceste Stipo Šapina. Sisačka ulica, o kojoj je riječ u pitanju vijećnice Gašpar Šako, nije u nadležnosti Sisačko-moslavačke županije. To je državna cesta, rekao je Šapina, pa su radovi na njoj u nadležnosti Hrvatskih cesta.