Cijepljenje protiv Covida-19 u našoj se županiji provodi planiranom dinamikom

Svakodnevno broj oboljelih od bolesti Covid-19 na području Hrvatske raste, u našoj županiji ne tom brzinom  kao u drugim županijama, ali brojke se vrlo brzo mogu promijeniti ističe dr. Sonja Pajtlar, spec. epidemiolog iz Zavoda za javno zdravstvo SMŽ. „Dovoljno je samo jedno veće druženje gdje se virus proširi među ljude, svako od tih osoba virus prenese kući na članove svoje obitelji. Tako vrlo brzo od 10-15 novooboljelih dnevno možemo doći do 25-30 osoba što nitko od nas ne želi, ni liječnici, a vjerujem ni stanovnici naše županije.“

Kako bismo to izbjegli dr. Pajtlar apelira na sve građane da i dalje budu odgovorni. „Ja znam da to traje godinu dana i da nam je svima dosta nošenja ovih zaštitnih maski jer dolazi lijepo vrijeme i vruće nam je pod njima, ali jednostavno nam nema druge i ne možemo na drugi način spriječiti širenje virusa osim distancom i nošenjem maski. Ono što smo primjetili, ovaj britanski soj, zaista je zarazniji od onog prethodnog koji je vladao prošle godine u RH. Dakle, potrebna je puno manja količina virusa da bi čovjek razvio kliničku sliku. Mi imamo ljude koji su se zarazili jer su bili s prijateljima na terasama kafića i one koji su bili kod poznanika u dvorištu ili na terasi na kavi i zarazili su se. Dakle, nije potrebno biti u nekom zatvorenom prostoru da bi se zarazili, a i puno kraće je vrijeme sad dovoljno da budemo u kontaktu s nekim i da se zarazimo.“

Zbog katastrofalnog potresa koji nas je pogodio krajem prošle godine, naša županija je, u odnosu na druge županije s istim brojem stanovnika, dobila više cjepiva, cijepi se u ambulantama liječnika opće medicine i na organiziranim punktovima. „Cijepljenje se provodi kontinuirano svaki tjedan. Znam da su ljudi nestrpljivi i da svaka osoba misli da je ona ta koja je već trebala biti cijepljena jer godine ili bolesti daju im prednost za to, ali neke ambulante imaju i po 500 osoba starijih od 65 godina koje se žele cijepiti, pa jednostavno ne mogu svi doći na red u kratko vrijeme. No, sada u travnju su nam najavili da ćemo dobivati puno veće količine cjepiva tako da će se i ubrzati samo cijepljenje i ja vjerujem da ćemo u  travnju onda potpuno završiti cijepljenje starijih od 65 godina, a dobrim djelom i bolesnika mlađih od 65 godina.“

I cijepljene osobe obavezne su nositi masku, kao i one koje su preboljele bolest, naglašava dr. Pajtlar dodajući kako su te osobe od propisanih mjera izuzete samo od one odlaska u izolaciju. Naglasila je i kako još nije potvrđeno mogu li cijepljene osobe biti prenosnici virusa, stoga je nužno da se pridržavaju svih propisanih mjera.