Županijski Stožer izrazio zadovoljstvo trenutnim stanjem u borbi protiv koronavirusa – suspendirani sporazumi koje su o kretanju potpisale JLS

Nakon održanog sastanka članova Stožera civilne zaštite Sisačko-moslavačke županije, održana je još jedna konferencija za medije na kojoj je sisačko-moslavački župan Ivo Žinić izvijestio javnost o trenutnom stanju po pitanju koronavirusa na području naše županije.

„Moram izraziti zadovoljstvo sa stanjem u Sisačko-moslavačkoj županiji vezano za borbu protiv COVID-a 19, koronavirusa, gdje ovog trenutka vas mogu izvijestiti da na području nape županije imamo 32 pozitivne osobe, od toga pet osoba je izliječeno, četiri osobe su s područja drugih županija. Ovog trenutka u našoj županiji imamo 23 pozitivne osobe na COVID-19. Od te 23 osobe, u samoizolaciji su sve osim sedam osoba koje se nalaze u bolnici dr.Ivo Pedišić na liječenju u izolacijskim jedinicama. To su osobe koje imaju srednje zdravstveno stanje, to nisu teži bolesnici“, rekao je župan Žinić, koji se zahvalio svima onima koji se bore protiv koronavirusa, kao i svim građanima koji se pridržavaju svih propisanih uputa i mjera.

Bez obzira na sve poteškoće, imamo dovoljno opreme, istaknuo je Žinić te potvrdio da sve odluke o kretanju između jedinica lokalne samouprave ne vrijede. Ravnatelj Stožera civilne zaštite Sisačko-moslavačke županije Roman Rosavec potvrdio je da su razmatrane odluke koje su spuštene s nacionalne razine, prvenstveno uputa o korištenju e-propusnica: „Siguran sam da će odgovorne osobe u jedinicama lokalne samouprave razmotriti potrebu da se pripoji i omogući teritorijalna povezanost susjednih općina, odnosno gradova, kako bi ljudi mogli obavljati svoje aktivnosti, ali i s druge strane da će shvatiti odgovornost koju time snose ukoliko do potpisivanja takvog sporazuma dođe. Navedene sporazume Stožer civilne zaštite Sisačko-moslavačke županije će objediniti i uputiti na resorno tijelo koje će tada donijeti konačnu odluku mogu li takvi sporazumi biti pravovaljani. Ti sporazumi će biti proslijeđeni jedinicama lokalne samouprave, jer će tada biti pravovaljani.“

Navedene upute bit će dostupne na stranici Sisačko-moslavačke županije, potvrdio je Rosavec. Također je najavio da će Nacionalni stožer razmatrati mogućnost pojedinačnog izlaska u lov radi zaštite poljoprivrednih usjeva.

Načelnik Policijske uprave sisačko-moslavačke Luka Pešut je kazao kako je stanje dobro. „Po pitanju ovoga vikenda i kontrole ljudi koji su u samoizolaciji, imamo preko vikenda četiri slučaja kršenja samoizolacije, odnosno jutros još jednog na području Gvozda, pa je to ukupno pet. Sveukupno od početka do sada, točno 50. Tu imamo sedam recidivista, jedan je dva puta prekršio, a dvojica više puta su prekršili samoizolaciju. Po pitanju nepoštivanja na prometnicama korištenja dozvola za prolazak iz mjesta u mjesto, tijekom ovoga vikenda zabilježili smo 57 slučajeva. Znači još uvijek ima ljudi koji pokušavaju na nekakav način provući se kroz te punktove, pa i ovaj put apeliram na sve da to nije primjereno zbog sebe i svih ostalih ljudi  koji se u pravilu ponašaju sukladno svim propisima koji su došli od Nacionalnog stožera“, rekao je Pešut te je također apelirao na sve građane da se pridržavaju svih propisanih mjera i uputa u borbi protiv koronavirusa.