Otvoren Centar za psihosocijalnu pomoć stanovnicima SMŽ

Zavod za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije uspostavio je Centar za psihosocijalnu pomoć stanovnicima naše županije. Stručnjaci Odsjeka za mentalno zdravlje, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti rade već dugi niz godina, ali u ovoj novonastaloj epidemiološkoj situaciji prilagodili su se i novom načinu rada, a on se obavlja telefonski, istaknula je prilikom gostovanja u našem programu dr. Suzana Fabijanić, voditeljica ovoga odsjeka.

„Sa cjelokupnom ovom situacijom u kojoj se sada nalazi, ne samo Hrvatska, nego i Europa i cijeli svijet, te smo stalno na udaru tih vrlo katastrofičnih sadržaja i svim tim radikalnim mjerama koje se uvode da bi se sprječilo širenje virusa. Cijela priča je u realitetu istinita,  i mi u zdravstvu moramo posezati za radikalnim mjerama kako bi cijela situacija bila barem donekle pod kontrolom, ali te informacije dolaze do našeg pučanstva, te naravno, u svima nama, stvaraju osjećaj stresa i krize. Skroz je normalno da osjećamo i strah i bespomoćnost i nemir i neizvjesnost, i da smo zabrinuti za sebe i za svoje bližnje, a tu je i ljutnja zbog nemoći“ – napominje dr. Fabijanić.

Ljudi razmišljaju o svemu, svojim egzistencijama, jedan stres izaziva novi stres, osjećaj nemoći da promijeniš okolnosti je jako izražen, pojašnjava dr.Fabijanić: „To su normalne krize na realne opasnosti. Svi zdravi ljudi sada osjećaju krizu. Ja ne bi sada to psihijatrizirala, samo bi rekla da sada normalno reagiramo na nenormalne situacije u kojima se nalazimo koje su izazvane pojavom koronavirusa.“

Nitko od nas nije bolestan nego reaktivan na situaciju u kojoj se sada nalazimo, dodaje dr. Fabijanić koja savjetuje osobama koje nisu same i nisu u samoizolaciji, djeca ne idu u školu ili u vrtić.

„Jako je važno da roditelji normaliziraju situaciju maksimalno koliko je to moguće, a to znači prihvatiti situaciju takvom kakva je. Mi sad znamo što nam je činiti, dakle, nemojmo se nepotrebno izlagati komunikaciji sa drugim ljudima, nekim bliskim odnosima, idemo uvesti higijenu, naučiti svoju djecu kako se brinuti za vlastito zdravlje. Dakle, idemo ih naučiti pravilnom pranju ruku, idemo ih naučiti kako kihati u maramicu i iza toga baciti tu maramicu u kantu za smeće. To nije pitanje samo koronavirusa već opće higijene i općeg ponašanja“ – ističe dr. Fabijanić te dodaje da svom umu ne smijemo dozvoliti da razvija katastrofične slike, te dodaje kako je neophodno reducirati praćenje informacija i drađivati stvari doma koje nas opuštaju.

Zavod za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije racionalizirao je prihvaćanje poziva od strane pacijenata i stanovnika naše županije. Pozivom na broj 044/567-164, može se odbrati jedna od tri ponuđene opcije;

– opće informacije o novom korona virusu, broj 1

– dostavljanje informacija o samoizolaciji i svom zdravstvenom stanju kao i podatke vezane uz to (kao npr. kontakt s oboljelom osobom ili trebate savjet liječnika specijaliste epidemiologa), broj 2

– potrebna psihološka pomoć, broj 3.