Priznanja najuspješnijim gospodarstvenicima

Sano Popovača dobitnik je Zlatne kune u kategoriji malog trgovačkog poduzeća. Nagrade najuspješnijim gospodarstvenicima Hrvatske gospodarske komore – županijske komora Sisak dodijeljen su na svečanosti u Sisku.

Kristalnu kunu za najuspješnije veliko trgovačko društvo dobila je tvrtka Mlin i Pekare Sisak. Zlatnu kunu za veliko trgovačko društvo dobio je Drvni centar glina. MMM Vukelić iz Brestače dobitnik je Zlatne kune u kategoriji srednjeg trgovačkog društva. Zlatnu plaketu za inovativnost dobila je Simora, razvojna agencija SMŽ za PISMO, poduzetnički inkubator SMŽ. Posebno priznanje za doprinos stvaranju uvjeta za razvoj gospodarstva dodijeljeno je Hrvatskom centru za razminiranja.

Na svečanosti su dodijeljena i priznanja tvrtkama za dugogodišnji rad. Petrokemija Kutina dobitnik je prizanja za 50 godina rada, za 25 godina rada priznanja su dobili Cjevomont Kutina, Flamtron Kutina, Slu-kokm Kutina, Šoufek transport Kutina, Štiv d.o.o. Voloder i Tvim Tonković.

Za 20 godina rada prizanja su dobili Abundan Velika Luldina i Kušer d.o.o. Kutina,

Stanje u gospodarstvu Sisačko-moslavačke županije ocijenio je Boris Mesarić, predsjednik Županijske komore Sisak: „Da nema velikih gospodarskih subjekata, koji su u određenim poteškoćama, mislim da bi rezultati bili više nego dobri. Ono što nas posebno veseli, znači ne samo laureati koji su dobili nagrade kao najbolja poduzeća, nego moramo čestitati svim poduzetnicima na našoj Županiji i raduje nas da smo ipak sada negdje na razini 1995 poduzetnika, znači više nego što smo imali ranije, a to znači da se ipak krećemo u pozitivnom smjeru. Svi oni koji su danas dobili priznanja za 20 i 25 godina, a da ne ogovorim o onima od 50, 60 i više, zaslužuju posebne pohvale jer u ovim turbulentnim vremenima nije lako opstati, boriti se s likvidnošću, konkurencijom, birokracijom, isplaćivati plaće. Tako da danas zaista možemo reći, ipak krećemo se naprijed i očekujemo da će biti bolje.“

Boris Mesarić dodao kako je „problem radne snage je naglašen i nažalost u ovoj kući koja se zove Hrvatska gospodarska komora prije 20 godina se govorilo o problemu koji nas očekuje u budućnosti, a to je radna snaga. Danas svi poduzetnici imaju dosta velikih problema s radnom snagom, posebno s kvalificiranom, jer to je vezano za obrazovanje. Mi danas imamo vrlo malo proizvodnih zanimanja, svi su otišli u nekakve druge sfere, a i ono što imamo nažalost otvaranjem mogućnosti zapošljavanja u EU odlaze van. Tu će se puno stvari morati mijenjati, a jedna od osnovnih stvari i demografskih mjera je da mladim ljudima osiguramo stabilan posao kako bi mogli uzdržavati svoju obitelj. To je jedina prava mjera koja će opstati, a sve ovo drugo su tako mjere koje neće dati posebne rezultate. Na tome je Hrvatska gospodarska komora pokrenula pitanje dualnog obrazovanja i mislim da ono nema alternative i moramo omogućiti upravo stručnoj radnoj snazi da ima bolja primanja, sigurniji posao i mislim da su poduzetnici s tim suočeni. Naravno, država treba rasteretiti troškove rada.“

O stanju gospodarstva na razini Hrvatske govorio je i prof.dr. Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam: „Statistički pokazatelji jasno govore da je za rast BDP-a u Republici Hrvatskoj, u ovoj godini od 2,9%, prije svega zaslužan rast izvoza, nešto manje osobna potrošnja i investicije, ali ono što nas najviše brine i nažalost podbacila je industrijska proizvodnja, odnosno prerađivačka industrija. Treba jasno reći da to nije samo zbog problema aktualnih u brodogradnji i zato mislimo da upravo je dobro da su danas ove nagrade HGK dobile upravo tvrtke iz prerađivačke industrije, odnosno drvne i prehrambene, a isto tako i poduzeće koje se bavi inovacijama.“

 

Također, na stanje gospodarstva u Sisačko-moslavačkoj županiji osvrnuo se i župan Ivo Žinić: „Naše gospodarstvo svake godine bilježi lagani rast. Reći ću da je u prošloj godini porast zaposlenih u gospodarstvu, dakle u poduzetništvu, gdje imamo blizu dvije tisuće poduzetnika, malih, srednjih i velikih na području naše županije, rast je bio više od 6% i plaće su prošle godine rasle 2,9%. To je jedan pokazatelj koji govori o laganom rastu gospodarstva, a naravno mi time nismo potpuno zadovoljni, ali kao županija koja prema svom nekakvom ukupnom razvoju, po indeksu razvijenosti je među najslabijima, ali u gospodarstvu ima dobre pokazatelje. To je što se tiče poduzetništva, ali mi tu imamo dosta malih obrtnika gdje i obrtništvo bilježi određeni lagani rast. To je nešto što jamči da će u budućnosti biti više zaposlenih, da će i plaće, vjerujem, rasti i više od ovih 2,9% i moja poruka poduzetnicima je da vode brigu i o radnicima. Nije sve samo u profitu i naravno u ulaganju u proizvodnju, u budućnost, nego treba voditi brigu i o radnicima jer u nekim sektorima plaće su izuzetno niske i to se osjeća, te vjerujem da će poduzetnici imati teškoća upravo zbog niskih plaća i radnici odlaze.”

Još je podsjetio: „Mi, kao Županija, svake godine ulažemo značajna sredstva za poticanje poduzetništva, više od 10 milijuna kuna kroz 14 različitih mjera, kroz naše potpore u segmentu turizma, malog i srednjeg poduzetništva, gdje dajemo bespovratne poticaje koji često puta pomognu da ti poduzetnici mogu kvalitetno raditi, ali ono što je najznačajnija mjera je svakako sufinanciranje kamata na poduzetničke kredite. Prošla kreditna linija, više od 109 milijuna kuna kredita, uložena je u gospodarstvo. Pomogla je za otvaranje oko 370 novih radnih mjesta, a 300-tinjak je očuvano.“