Svečana sjednica županijske skupštine uz Dan SMŽ

Svečanoj sjednici Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije, koja je u utorak, 11. lipnja 2019. godine, održana u Domu INA Rafinerije nafte u Sisku, nazočila je Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, kao i predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.
Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora na ovoj je svečanosti bila saborska zastupnica Željka Josić, nazočan je bio i ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, a izaslanik ministra obrane bio je general-pukovnik Drago Matanović. Uz mađarskog veleposlanika Jozsefa Magyara, nazočni su bili i župani pet županija: virovitičko-podravski Igor Andrović, vukovarsko-srijemski Božo Galić, požeško-slavonski Alojz Tomašević, međimurski Matija Posavec i brodsko-posavski Danijel Marušić, predsjednik Županijske skupštine Karlovačke županije Ivan Vučić, te saborski zastupnici Stipo Šapina, Dražen Barišić i Mato Čičak, kao i brojni drugi uglednici iz društvenog , vjerskog i gospodarskog života.
Župan Ivo Žinić i predsjednica Županijske skupštine Ivanka Roksandić uručili su priznanja i nagrade. Za doprinos ugledu i promidžbi Sisačko-moslavačke županije nagrađeni su gitarist Damir Kukuruzović, liječnica Snježana Prodanović, Udruga invalida rada grada Siska, glazbenik Miroslav Dimić i slikar Želimir Šiško. Za iznimna postignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju nagrađeni su Ženki vokalni sastav KUD-a „Posavina“ Budaševo, Muška klapa „Kolapjani“ i Tamburaški sastav KUD-a „Seljačka sloga“ Greda Sunjska.
Nagradu za životno djelo primio je prim. dr. Ivan Šipuš.
Po završetku Svečane sjednice Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović je, u pratnji županijskih dužnosnika obišla i gradilište Islamskog centra u Sisku.

Uz predsjednicu Republike Hrvatske Kolindu Grabar Kitarović i premijera Andreja Plenkovića, izaslanicu predsjednika Hrvatskog sabora – saborsku zastupnicu Željku Josić, ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića, izaslanika ministra obrane Damira Krstičevića – general –pukovnika Dragu Matanovića, mađarskog veleposlanika Jozsefa Magyara, župane pet županija, saborske zastupnike i županijske vijećnike Županijske skupštine SMŽ, svečanoj sjednici nazočili su i brojni drugi predstavnici društvenog, gospodarskog, vjerskog i političkog života.

„Sve vas srdačno pozdravljam u gradu Sisku, središtu naše županije, gradu hrvatskih pobjeda, u županiji u koju je uraslo 7 gradova i 12 općina, u županiji Zrinskih, u županiji braće Radić, hrvatske himne, braniku kršćanstva i slobode hrvatskog naroda, borbe za samostalnu i suverenu Republiku Hrvatsku, mjestu gdje život ostaje priroda, a događaji postaju povijest. Svima vama upućujem iskrene čestitke u povodu 26. rođendana Sisačko-moslavačke županije“, rekla je na početku svečanosti predsjednica Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije Ivanka Roksandić, pozvavši županijske vijećnike na suradnju i zajednički rad na dobrobit svih građana naše županije.

„Slaveći današnji dan, Dan Sisačko-moslavačke županije prisjećamo se velikih hrvatskih sinova Antuna i Stjepana Radića čiji rođendan danas slavimo, na kojima leži temelj naše slobode, vjere i domoljublja. Prisjećamo se i svih hrvatskih branitelja i civilnih žrtava koji su svoje živote dali za našu slobodu i samostalnu Republiku Hrvatsku. Na tome im velika hvala. Postali su tako dio velike i bogate povijesti naše domovine i naše županije i ja danas osjećam ponos zbog hrabrosti i snage naših branitelja. Temelj povijesti je utkan u žitelje Sisačko-moslavačke županije, vrijedne ljude s velikim bogatstvom u tradiciji, kulturnoj baštini, ali i prirodnim ljepotama i znamenitostima kojima se možemo podičiti. Danas, dio te povijesti i bogatstva smo i mi sami. U suvremenoj županiji razvijamo obrazovanje, turizam, poljoprivredu, zdravstvo, prometnice i infrastrukturu te čuvamo kulturna bogatstva. Danas vam želim predstaviti Sisačko-moslavačku županiju kao veliko gradilište za buduće generacije“, rekao je sisačko-moslavački župan Ivo Žinić koji je u nastavku svog obraćanja prezentirao niz projekta na kojima se do sada radilo, kao i one na kojima će se raditi u ovoj godini.

Izgradnja Središnjeg paviljona sisačke bolnice (126 milijuna kuna), nabavka uređaja za magnetsku rezonancu (7 milijuna kuna), izgradnja posjetiteljskog centra „Crna roda“ u Osekovu kao još jednog ulaza u Park prirode Lonjsko polje (15,8 milijuna kuna), osnivanje Poduzetničkog inkubatora „Pismo“ u Novskoj kao središta gaming industrije (24,9 milijuna kuna), opremanje ordinacija primarne zdravstvene zaštite na području županije (14,8 milijuna kuna), energetska obnova škola; pet zgrada u NPB Popovača i zgrade Županije u Rimskoj 28 ( 9,3 milijuna kuna), širenje mreže socijalnih usluga (8 projekata vrijednih 10,4 milijuna kuna), projekt izgradnje edukativno- prezentacijskog centra „Natura Sisačko-moslavačke županije“ u Petrinji (17,7, milijuna kuna); „Baština Zrinskih – budućnost Banovine“ (vrijednost projektne dokumentacije 5,9 milijuna kuna), projekt Centar za ljevarstvo „SIMET“ u suradnji s Metalurškim fakultetom ( 40,4 milijuna kuna), neki su od projekata koje je spomenuo.
„Sva ova ulaganja vrijedna su više od 400 milijuna kuna i odraz su rada i truda djelatnika naše Razvojne agencije Simora i djelatnika Županije, te mogućnosti apliciranja za bespovratna sredstva Europske unije. Time omogućavamo ravnomjerni razvoj Sisačko-moslavačke županije i pružamo svim žiteljima mogućnost poboljšanja životnog standarda. Naš rad na tome ne prestaje, jer uspjeh svakog pojedinca, udruge, općine i grada je i naš uspjeh. Zato, ovo nije kraj, već početak novih projekata koje ćemo realizirati kroz razvojni sporazum koji trebamo potpisati s Karlovačkom i Zagrebačkom županijom“, najavio je Žinić.

Tim sporazumom bit će obuhvaćena dva „lanca vrijednosti“. Prvi se odnosi na reindustrijalizaciju SMŽ i između ostalog uključuje budući Znanstveno – istraživački centar solarne i svemirske tehnologije, dok se drugi „lanac“ odnosi na proizvodnju, preradu i prodaju poljoprivrednih proizvoda.

„Zadatak svih nas je stvoriti bolje uvjete za poboljšanje života i želju za ostankom u domovini. Moji suradnici i ja prihvaćamo taj izazov i s velikim optimizmom gledamo na budućnost … Radujem se napretku naše županije i znam kako nas čeka još puno posla pri ostvarivanju naših planova i projekata, no važna je spoznaja da zato imamo znanja, iskustva i posebno volje“, rekao je Žinić izrazivši nadu kako će u suradnji s Vladom biti ostvaren još jedan važan cilj – dovršetak izgradnje autoceste do Siska.

Dan Sisačko-moslavačke županije na svečanoj je sjednici kao izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, Gordana Jandrokovića, čestitala i saborska zastupnica Željka Josić.

„Mi često govorimo kako su ljudi snaga naše zemlje. Pri tome mislimo i na naše mlade ljude. Naravno, pri tome ih moramo učiti domoljublju, ustrajnosti i poštovanju. Ovdje moram naglasiti kako je Sisačko-moslavačka županija upravo to prepoznala. Upravo je prepoznala mladost kao temelj ove županije, mladost u koju treba ulagati na način da se ulaže u znanje i u njihove vještine“.

Kao dobre primjere takvih ulaganja u mlade u kojima je Županija „osluškivala“njihove potrebe i želje, navela je Poduzetnički inkubator „Pismo“ u Novskoj te projekte Tehničke škole Sisak koje Županija također podupire, poput projekta SOELA – utrke solarnih automobila koje izrađuju sami učenici i uvođenja novog obrazovnog smjera u toj školi – tehničara za videoigre.

„S ove govornice želim vam svima čestitati koji ste u tome sudjelovali i naravno Županiji koja je poduprla ovaj vrlo važan projekt. Dakle, jedini smjer te vrste koji se trenutno može pohađati u Republici Hrvatskoj događa se upravo u ovom gradu i u ovoj županiji. I dalje se nastavlja ulagati u znanje. Spomenut je i Centar kompetencije za područje strojarstva i elektrotehnike u našoj bivšoj vojarni u Lađarskoj. Ovim putem želim zahvaliti i predsjedniku Vlade i cijeloj hrvatskoj Vladi što su nam omogućili da državnu imovinu stavimo u funkciju, a mislim da nema bolje funkcije od obrazovanja koje ćemo ostaviti budućim naraštajima“, rekla je Josić, koja je kao liječnica zahvalila Županiji što puno ulaže u zdravstvo i podupire sve preventivne i edukativne aktivnosti koje za građane organizira sisačka bolnica.

„Moram reći da u ovoj godini sve edukativne tribine koje smo provodili, sve preventivne preglede koje smo provodili, glavni partner u tome su nam bili Županija i župan. Pratili su nas i podržavali u tome i vjerujem da će se tako nastaviti i dalje, a mi svoje edukativne radionice završavamo humanitarnom modnom revijom 17. lipnja i ja vas sve pozivam da dođete“.

Čestitku povodom Dana Sisačko-moslavačke županije uputio je i predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.

„Sisačko-moslavačka županija je po brojnim aspektima možda od svih hrvatskih županija prošla najteži put posljedica procesa ekonomske tranzicije u Republici Hrvatskoj. Ujedno, za vrijeme Domovinskog rata 50 tisuća ljudi je izbjeglo iz svojih domova, a velika materijalna šteta koja je pogodila županiju u infrastrukturi i u gospodarskim objektima iznosila je samo u ovoj županiji blizu milijardu eura. Od 1998. do 2018. godine u razminiranje na području županije uloženo je više od 821 milijun kuna. Očekujem da ćemo do kraja 2019. minski sumnjivo područje smanjiti za dodatnih 9,4 četvornih kilometara“, rekao je premijer.

Podsjetio je da je Vladina reforma Zakona o financiranju lokalne i područne samouprave, u pogledu dodatnih prihoda za županiju značila dodatnih 20 milijuna kuna, a za sve gradove i općine dodatnih 80 milijuna kuna, dakle 100 milijuna kuna prihoda više za jedinice lokalne i područne samouprave.

„Mi smo još u veljači 2017. u Sisku održali sjednicu Vlade. Namjerno smo je održali nakon sjednice koja je bila u Vukovaru. To je bila druga sjednica van grada Zagreba, svjesni da je upravo ovoj županiji potreban poticaj, potpora i stoga smo donijeli niz konkretnih odluka za poticanje regionalnog razvoja. Projekti koji su tada usvojeni su ukupne vrijednosti od 250 milijuna kuna. Mnogi od njih važni su za razvoj prometne infrastrukture, poput izgradnje mosta preko Odre ovdje kod Siska, kružnog toka na spojnoj cesti čvora Sisak – Sisak te dio projekta Sisak – Lekenik, kao i sanacija mosta Gromova te obnova važnih državnih i županijskih cesta. Mi smo što se tiče ulaganja u infrastrukturu, dali zadaću i Hrvatskim cestama koje u ovom trenutku predviđaju Planom nabave dodatnih 50 milijuna kuna za 2019. godinu. Potpisani su i brojni ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava u iznosu od čak 70 milijuna kuna, primjerice za sustav zdravstva, za bolnicu „Dr. Ivo Pedišić“, rekao je Plenković koji se osvrnuo i na povlačenje sredstava iz EU fondova.

„Kad je riječ o EU fondovima i punom iskorištavanju potencijala ove županije, mislim da smo i ovdje napravili ogroman napredak. Uvijek govorimo da smo u listopadu 2016. godine imali 9 % ugovorenih sredstava. Sada je to 69 %. Do kraja godine bit će 85 %, a za Sisačko-moslavačku županiju ukupno je ugovoreno 255, 8 milijuna eura ili skoro 2 milijarde kuna.“

Napomenuo je kako se velik dio tih sredstava odnosi na poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture : aglomeracije Kutina, Petrinja, Novska. Tu je i važan projekt Centar za ljevarstvo koji Županija provodi u suradnji s Metalurškim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, ukupno vrijedan 52 milijuna kuna. Dodao je kako se radi se i na projektu zaštite od poplava karlovačko-sisačkog područja: ukupan iznos je 900 milijuna kuna, od čega na Sisačko-moslavačku županiju otpada 230 milijuna kuna.

Podsjetivši na pomoć Vlade u slučaju poplava te brzu reakciju u slučaju klizišta u Hrvatskoj Kostajnici, Plenković je najavio kako će Vlada i u budućnosti podupirati sve projekte koji su važni za razvoj Sisačko-moslavačke županije i njezine građane.

„Zato se veselim da nastavimo raditi u partnerstvu. Vi ste praktički sada na pola vašega mandata. Ova Vlada bit će vam podrška i potpora kao što je to bilo i do sada i vjerujem da ćemo se, kada zaokružite vaš mandat, moći osvrnuti na bitne kvalitativne pomake za svakodnevni život svih ovdje u Sisačko-moslavačkoj županiji“ , poručio je premijer, dodavši kako Vlada u naporima koje čini prema suradnji središnjih vlasti i jedinica lokalne i područne samouprave, radi komplementarno s predsjednicom Republike.
Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović u prigodnom obraćanju izrazila je zadovoljstvo što je nakon pola godine ponovno u Sisku, srcu Sisačko-moslavačke županije koja je zemljopisno središte naše države, ali na osobit način i koncentracija hrvatske povijesti.

„U njoj su rođeni i mnogi naši velikani, među kojima posebno u srcu nosimo braću Radić, posebice Stjepana koji je svojim mučeništvom postao simbolom borbe hrvatskog naroda za slobodu. U njoj su Gvozd, Dubica, Gvozdansko, Sisak i Petrinja, mjesta naših tragedija i pobjeda od srednjeg vijeka do Domovinskog rata. U njoj je i Zrin, sijelo zaslužne hrvatske velikaške obitelji Zrinskih, ali i mjesto ubojstva i progona stotina Hrvata u rujnu 1943. da bi preživjelima i njihovim potomcima jugoslavenska komunistička vlast nakon rata oduzela sva građanska prava, imovinu i zabranila povratak. Tu nepravdu još nismo ispravili i vrijeme je da se nadležne institucije pokrenu i isprave bar ono što se još danas ispraviti može“, kazala je Grabar Kitarović.

Sa zahvalnošću se prisjetila poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana i generala Janka Bobetka, podsjetivši kako je upravo u Sisačko-moslavačkoj županiji pobjedonosno završena Vojno- redarstvena operacija „Oluja“.

Istaknula je kako oni koji predstavljaju narod, uvijek moraju osluškivati njegovo bilo, biti s narodom kad god je to moguće i raditi za dobro naroda.

„Za narodno dobro možemo raditi samo ako volimo svoj narod, a voljeti ga možemo samo ako ga upoznamo. „Tek kad upoznamo narodni život znat ćemo česa narodu treba za život, kako radi i počiva, ko mu je drag, a ko mrzak, što mu je pravo, a što krivo, kako se veseli i žalosti, o čemu snatri, čega se boji i čemu se nada“. Tako je prije više od 120 godina pisao umni Antun Radić u „Zborniku za narodni život i običaje“ iz 1897. Zato je glavno sredstvo svake odgovorne politike slušati narod i poštivati volju naroda, jer povjerenje naroda stječe se samo povjerenjem u narod. To je temelj zajedništvu koje već četiri i pol godine ističem kao središnju misao svoje politike. Zajedništvo je nazivnik razvoja i napretka Republike Hrvatske na isti način kao što je Tuđmanova politika pomirbe bila nazivnik njezina stvaranja, obrane i konačnog oslobađanja. Zajedništvo udružuje naše energije, rad i kreativnost, podiže optimizam i samopouzdanje. Ono je ključ uspjeha kako na razini općina i gradova, tako i na razini županija i države.“

Prilikom privremenog izmještanja svog Ureda prije pola godine u Sisačko-moslavačku županiju bila je, kaže, ugodno iznenađena brojem projekata i zamahom razvoja o kojem je imala priliku slušati.

„Drago mi je što se sve više usmjeravate prema gospodarskim granama koje snažno uključuju korištenje digitalne tehnologije u čemu prednjače tvrtke koje većinom vode mladi ljudi. Ohrabrujuća je informacija kako je u odnosu na 2014. godinu upravo među zaposlenicima u ICT sektoru znatno smanjena želja za iseljavanjem. To moramo preliti i na druga područja gospodarskog života. Zato je ulog u obrazovanje mladih, u njihove projekte i snove prava investicija u budućnost naše Hrvatske kao zemlje po mjeri čovjeka.“
Ravnomjeran regionalni razvoj ključ je gospodarskog i demografskog oporavka, a upravo županije mogu i trebaju biti glavni oslonac u toj težnji, kao snažni motori razvoja, kaže predsjednica Grabar Kitarović.

„U svemu tome, moramo imati na umu da, kako sam i lani istaknula, živjeti i raditi u Glini, Petrinji, Dvoru ili Kostajnici nije isto kao živjeti u Zagrebu. Stoga stimulacije i pomoći države razvoju županije ne smiju izostati, prije svega konkretnim razvojnim ulaganjima. Mislim prije svega na nastavak gradnje autoceste od Zagreba prema Sisku, jer ostati na pola puta, jednostavno nema smisla.“

U svom govoru, posebno je naglasila važnost sisačke rafinerije.

„Hrvatska treba sisačku rafineriju. Ako nismo dovoljno naučili iz iskustva s brodogradnjom, ne znam što nam još treba da bismo naučili koliko je važno sačuvati industriju. Ne industriju koja će biti muzejski primjerak, nego industriju koju ćemo modernizirati i učiniti ju profitnom i profitabilnom. Konkretno, je li budućnost sisačke rafinerije proizvodnja etanola ili nešto drugo, u to ovaj čas ne ulazim, ali držim da je potrebno modernizirati je i dati joj nove poslovne prilike. Nemojmo se zavaravati. Bez industrije nema željenog napretka i zato moramo ciljano stvarati konkurente uvjete investitorima koji će u Hrvatsku donijeti tehnološki moderne industrijske projekte.“

Dodala je kako promiče i druge energetske projekte, kao što je LNG na Krku, što je redovito povezano s nizom drugih investicija koje zagovara tijekom svojih posjeta drugim zemljama, a posebice u sklopu Inicijative triju mora.

„Gospodarsko-demografski oporavak ove županije, ne zaboravimo to, važan nam je i zbog sigurnosnih razloga, odnosno lakšeg nadzora i sprečavanja nelegalnih migracija, ali prvi i najveći cilj mora nam biti bolji život naših građana i još bolja Hrvatska“, poručila je na kraju Grabar Kitarović čestitavši Dan Sisačko-moslavačke županije. (Nakon svečane sjednice Županijske skupštine, posjetila je i gradilište Islamskog centra u Sisku).

Na svečanoj sjednici Županijske skupštine uručene su i ovogodišnje nagrade i priznanja Sisačko-moslavačke županije.

Nagradu za doprinos ugledu i promidžbi Sisačko-moslavačke županije dobili su Damir Kukuruzović, nagrađivani gitarist, utemeljitelj Siscia jazz cluba i pokretač Siscia Open Jazz&Bluess Festivala (te još nekoliko glazbenih festivala); Udruga invalida rada grada Siska koja ove godine obilježava 50 godina djelovanja; glazbenik Miroslav Dimić, voditelj Poprock škole Sisak i organizator Sisačkog blues festivala i blues campa „Sava- Strug- Delta Blues“; liječnica Snježana Prodanović, pedijatrica koja radi u Domu zdravlja Petrinja – Ispostavi Glina za koju njezine kolegice i kolege te roditelji djece koju liječi ističu kako je riječ o brižnoj liječnici koja je malim pacijentima na raspolaganju 24 sata dnevno te kutinski slikar (rođen u Sisku) Želimir Šiško koji je dosad 82 puta izlagao u Hrvatskoj i susjednoj Mađarskoj, pronoseći na tim izložbama i ime Sisačko-moslavačke županije.

Nagradu SMŽ za iznimna postignuća u jednogodišnjem razdoblju primili su Muška klapa Kolapjani, „Kraluž“ – pjevačka sekcija KUD-a „Posavina“ Budaševo i Tamburaški sastav KUD-a „Seljačka sloga“ Greda Sunjska.

Nagradu Sisačko-moslavačke županije za životno djelo primio je prim.dr. Ivan Šipuš, spec. radiologije u mirovini koji je i zahvalio u ime svih dobitnika

„Imam ugodnu dužnost da u ime nagrađenih i u svoje ime zahvalim na ovim visokim nagradama koje su nam dodijeljene. Još bih samo napomenuo da posebno zahvaljujem mnogim onima koji su nas se sjetili, valorizirali naš rad i omogućili da se ovdje danas nalazimo. Čestitam svima Dan Sisačko-moslavačke županije“, rekao je prim.dr. Ivan Šipuš, ovogodišnji dobitnik županijske nagrade za životno djelo.

U programu svečane sjednice nastupili su Muška klapa „Kolapjani“, Pjevačka skupina „Kraluž“ te KUD „Moslavec“ iz Volodera.
Program obilježavanja Dana Sisačko-moslavačke županije nastavlja se u srijedu, 12. lipnja tradicionalnim Malim maratonom Sisak- Trebarjevo. Start ovog, 24. po redu „Malog maratona“ je ispred sjedišta Županije, u Ulici Stjepana i Antuna Radića u Sisku u 19 sati.