Skupština Zajednice sportskih udruga Grada Popovače

Zajednica športskih udruga Grada Popovače održala je godišnju skupštinu.

Kao i proteklih godina Zajednica športskih udruga Grada Popovače usmjerila je svoje aktivnosti i djelovanje na poticanje i promociju sporta, provođenje sportskih aktivnosti za djecu i mladež, stvaranje uvjeta za provođenje sportskih priredbi, sustava domaćih i međunarodnih natjecanja te općom i posebnom zdravstvenom zaštitom sportaša, skrb o sportskim objektima od značaja za sport na području Grada Popovače, bavljenje sportsko-rekreacijskim aktivnostima građana i braniteljske populacije, kao i drugih sportskih aktivnosti koje su u funkciji unapređenja i čuvanje zdravlja te podizanje psiho-fizičkih sposobnosti građana
Sve ove aktivnosti Zajednica provodi putem Programa rada i programskih ciljeva.

“Pored one osnovne, koja zahtjeva i najviše financijskih sredstava, to je osiguranje sredstava za redovno takmičenje klubovima na osnovu utvrđenih kriterija. Od naših 20 sportskih udruga takmičenja, odnosno aktivnosti, odvijaju se bez prekida, tijekom cijele godine. Pored toga Zajednica organizira i niz manifestacija povodom Dana Grada Popovače, Kup nogometnih klubova s područja Grada, turnir u mini rukometu 12 ekipa iz tri Županije, turnir prstića u nogometu s područja četiri Županije, turnir braniteljskih udruga i gradskog Vijeća, naše dvije ribolovne udruge organizirale su takmičenje u lovu ribe na plovak u četiri kategorije, po prvi puta organiziran je i prvi spin cup kojem je domaćin bio ŠRD”SOM”, s najboljim takmičarima u toj kategoriji iz cijele Hrvatske, tradicionalni turnir parova u tenisu, u organizaciji Udruge maratonaca „HEROJI NE UMIRU” SMŽ maraton u gradu, gdje su bili učesnici iz susjednih nam država, a posebno treba napomenuti da je organiziran mali maraton u kategoriji djece od vrtićke dobi do 8. razreda osnovne škole. Tradicionalno pomažemo Županijsku i gradsku manifestaciju Susreti na rijeci Lonji,tj. Ribolovno natjecanje kako financijski tako i preko Grada ZSU osigurava pehare, medalje i sve ostalo za gore navedena natjecanja, organizira i niz drugih aktivnosti vezanih za sport i rekreaciju. Kad vidimo ovo gore pobrojano, kratko bi se osvrnuo na učinjeno tijekom protekle godine: sportske aktivnosti djece i mladeži provode se isključivo kroz nogomet i rukomet i kickboxing. Kad smo kod skrbi o sportskim objektima od značaja za sport na području Grada, veliko zadovoljstvo za sve sportaše i rekreativce je konačno završetak sportske dvorane te pratećih vanjskih terena: rukomet, košarka, tenis, odbojka te posebno umjetna trava, koja će se koristiti za pripreme sportaša, posebno u proljeće kada su vanjski tereni odnosno nogometna igrališta raskvašeni ili pod vodom. Napokon, i naši rukometaši te KBK nadam se uskoro i strijelci imaju svoj krov nad glavom i prave uvjete za rad što i je preduvjet za što bolje rezultate. Voloder, drugo naselje po veličini i drugi klub po veličini, vjerujem da nakon svih zavrzlama i natezanja neće biti klub s najgorim igralištem na području naše Županije i šire, ne bez razloga nazvanog „oranje”, već da će ove godine napokon i oni dobiti tako dugo čekano igralište, za što su sredstva osigurana u Proračunu Grada za 2019. godinu.’Dinamo’ iz Osekova je prošle godine proslavilo 50 godina postojanja. Osekovo je napravio najviše, bravo Osečani, snalaze se na sve načine, ali pored novog igrališta niknula je vrlo lijepa tribina te kompletna rasvjeta, ulaskom u I.ŽNL ispunjavaju sve uvjete sukladno propozicijama natjecanja. Uvjeren sam, bez obzira na sadašnje stanje na tablici, da će zadržati status prvoligaša I.ŽNL. KK”Ciglenica” ima jedan veliki problem koji nije lako rješiv i nažalost ne vidi konačno rješenje, ali kako je rečeno na godišnjoj skupštini, plasmanom u I. B Hrvatsku kuglašku ligu više ne zadovoljaju uvjeti na kuglanama u Kutini i Novskoj nego kuglana u Sisku što im uvelike poskupljuje takmičenje, no uskočio je Grad razumijevanjem gradonačelnika te su im osigurana dodatna sredstva. ŠNK “Moslavac” sam namjerno ostavio zadnji – naš najveći klub, koji je prošle godine proslavio 85 godina postojanja te ujedno dobio priznanje ZSUIS SMŽ, čestitam. Pored svih problema vjerujem nešto slično kao i s Voloderom, famozna tribina bit će konačno riješena, nakon provedenog natječaja izabran je izvođač, potpisan ugovor te dolaskom ljepšeg vremena ide se u realizaciju istog. I jedna vrlo dobra vijest, kako je rekao na godišnjoj skupštini dožupan SMŽ Rosavec, prošao je projekt svlačionica apliciran na EU fondove i dalje slijedi procedura te se nadamo da će krenuti realizacija što je prije moguće. Što se tiče svih sportskih objekata u vlasništvu Grada nalaz Državne revizije je samo ubrzao proces izmjera svlačionica, terena za igru, brojeva brojila za plin, vodu i struju i dobivanja dozvola za takmičenja, tko ih nije imao te legalizacije onih koji to do sada nisu bili. Pošto smo imali vrlo kratak rok, hvala predsjednicima udruga, koji su naše traženje odradili vrlo brzo i kvalitetno odradili taj

posao. Tu svakako ne smijemo zaboraviti da malo koji Grad koji ne održava nogometne terene, osigurava preko ZSU kupnju kosilica za igrališta svakih četiri godine, jer se radi o velikim površinama, a to nisu profesionalke, tako je i prošle godine kupljeno dvije traktor kosilice.
Dozvolite mi da se kratko osvrnem na rad naših udruga:
Nogomet je naš najzastupljeniji sport s 10 klubova, radi toga najviše sredstava i ode na nogomet .
Ne samo u nogometu nego u svim sportovima i općenito u životu veliki je problem iseljavanje mladih ljudi, ima nas sve manje, djeca se okreću mobitelima i kompjuterima te ih je sve teže privući nekim sportovima te vodstva naših udruga imaju veliki problem s mladeži, a bez mladih nema budućnosti.
Naši Klubovi takmiče se: tri u I.ŽNL, jedan u II.ŽNL i četiri u III.ŽNL, nažalost NK”MLADOST” GG odustala je od natjecanja sa seniorskim sastavom, već klasično, radi nedostatka igrača, ali za pohvalu ostala su dva pogona mladeži. Svi oni, sukladno propozicijama natjecanja imaju mladež, svakako se snalaze, ali nastupaju, rezultati su svakakvi i objektivne, ali i subjektivne naravi, sigurno je da je cilj Grada, da se u pojedinim naseljima nešto dešava, a u pojedinim je to samo nogomet, neću sada nabrajati pojedinačno, jer bi predugo trajalo, ali apeliram na sve da daju sve od sebe i zadrže makar postojeće, a normalno je težiti što boljim rezultatima. Svakako moramo spomenuti VNK “Branitelj” koji se takmiči u veteranskoj ligi i uvijek je pri vrhu, ozbiljni ljudi, skromni, pomažemo kako možemo, kad zaškripi, uvijek smo tu negdje. Na prijedlog gradonačelnika kada smo išli na osnivanje Škole nogometa u Popovači, neki su bili skeptični, a vi ocijenite dali je to bila dobra ideja i dali su se ispunila očekivanja. Po meni, da, dobro se radi, to je budućnost nogometnog sporta na području našega maloga Grada. Kad bi išao u pojedinosti i nabrajanju aktivnosti škole nogometa, trebalo bi mi vremena, još jedna ovakva skupština.
MCK”Tim”: Kao i prošle godine, napominjem uz nikakve uvjete za treninge, a kamo li za takmičenje, vrlo visoki troškovi putovanja i boravka kod pojedinih utrka, da ne kažemo koliko su rezervni dijelovi, prošle je godine kupljen novi motor. Pomogli smo koliko smo mogli, ne uzalud, i prošle godine bili su momčadski 6., a pojedinačno Igor Ermakora je bio 6. U SUPERCROSS disciplini te 5. u MOTOCROSS disciplini, predstavljali su nas u RH i susjednim zemljama. Čestitam.
Streljački klub: Strijelci su specifična udruga “prema zakonu o oružju i čuvanju istog”, pitanje streljane je veliki problem, došlo je do smjene generacije, tako da se naši majstori strijelci odazivaju na pojedine turnire te izvršavaju obaveze prema SSH i održavaju „hladan pogon”. Nadamo se kao što je unaprijed rečeno, radi se na tome da se sklopu nove dvorane napravi streljana za zračnu pušku sa šest automatskih staza, uvjeren sam da nakon dugi niz godina u Popovači imamo ponovo i streljanu, nakon devastacije one u Donjoj Vlahiničkoj.
KBK „Moslavac”: Kad se samo sjetimo u kakvim su uvjetima radili odnosno trenirali, a postizali vrlo dobre rezultate, sada su u novoj dvorani i imaju idealne uvjete, ali u zadnjih par mjeseci rezultati su im odlični, dobili su nova krila, kako u pojedinim kategorijama, tako i ekipno. Samim tim što su rezultati odlični po prvi puta ove godine domaćini su dva kola u 4. i 9. mjesecu godinama su vrlo uspješno promovirali naš mali Grad u zemlji i svijetu, pa sad s pravom očekuju da im još više pomognemo.
ŠRD „SOM„ Popovača i ŠRU „ŠTUKA” Osekovo:
Udruge se takmiče u Županijskoj ligi, po kategorijama, pojedinačno i ekipno te postižu zapažene rezultate, članstvo varira, ljudi imaju manje novaca za relativno skupe dozvole, a mi i nemamo atraktivnih voda, da dolaze ribići sa strane, da malo popune blagajnu s dnevnim dozvolama. Zadovoljni smo njihovim radom, no izborom novih predsjednika, kolega Vuksana i Ilčića, uvjeren sam da će suradnja istih se dići na viši nivo.

ŠRK”Moslavac” Popovača: Naš najveći klub što se tiče rada s mladeži, imaju samo mladež, gdje imaju oko 100 članova ženskih i muških u više kategorija prema godištima. Problem s odigravanjem službenih utakmica gdje su uvijek gosti, a najam dvorane skup, no i oni su dočekali svoj trenutak – imali su čast da prvi odigraju svoju prvu službenu utakmicu u novoj dvorani, uz mnogobrojnu publiku. Radi se, trenira, imaju vrlo dobar stručni kadar rezultati su odlični , nose se sa najvećim klubovima iz najvećih gradova Lijepe naše. Čestitam.

Teniski klub Popovača nakon praćenja godinu dana primljen je u ZSU na skupštini održanoj 21.12.2017. godine. Predsjednik kluba prof. Pušić, pored škole tenisa, između ostalog posvetio se radu s djecom u našem Dječjem vrtiću, s kojim i ZSU dobro surađuje, i odmah se vidio veliki rezultat, na Olimpijskom festivalu dječjih vrtića SMŽ u organizaciji ZSUIS SMŽ. Prema dogovoru odradio je s desetero djece školu tenisa. I teniski klub otvaranjem dvorane i vanjskih terena dobio je puno na poboljšanju uvjeta rada.

IO ZSU Grada Popovače, na svojoj sjednici održanoj 6. veljače 2018 godine u prisustvu gradonačelnika, obojice zamjenika i predsjednika GV, a na prijedlog gradonačelnika te shodno razgovoru s čelnicima NSSMŽ, zaključeno je da imamo manjka stručnog kadra tj. trenera u nogometu i da moramo ići na školovanje istog. Grad će preko ZSU osigurati sredstava, a svaki NK će predložiti po jednog kandidata, znači devet, rok odmah najkasnije sedam dana nakon skupštine. Sredstva su osigurana, no za nogomet se javilo svega pet kandidata koji pohađaju seminar kod nogometne akademije u Zagrebu, Grad preko Zajednice snaša pun iznos. Pošto svaka sportska udruga mora imati trenera, ostatak sredstava smo odlukom IO preusmjerili na školovanje trenera Kickboxinga, trenera u streljaštvu, rukometu. Ovisno o zainteresiranima, Grad je preko Zajednice za ovu godinu osigurao 10.000,00 kuna, apeliram na vas da se javite.
Škola nogometa – Iako neki nisu bili, a možda nisu ni danas za taj projekt presretni, svi pričaju samo rad sa djecom, međutim kada treba osigurati sredstva onda nisu baš najsretniji, to nije dobro, sigurno da bi svi bili sretni da se to može napraviti i u Voloderu, ali ovo je početak, pa sigurno ako bude potrebe i interesa, krenut će se dalje. Za one koji možda ne prate rad Škole, treba kazati nekoliko podataka. Prstići , limači i pioniri učestvovali su na turnirima u Križu, Garešnici, Lipovljanima i Ivanić- gradu. Škola nogometa organizirala je selektivni kamp NSSMŽ pod nazivom „Nacionalni razvojni kamp HNS”uz sudjelovanje 60 dječaka godišta 2004.-2005. te 15 djevojčica 2003.-2007. godište. Svakako ne smijemo ne spomenuti da je naše troje djece išlo na nacionalni kamp u Medulin. Već gore spomenuti turnir prstića „MOSLAVIĆ KUP”, uz učešće 12 ekipa iz četiri Županije, naše nade su osvojile visoko drugo mjesto. U 8. mjesecu Organizirana je dječja radionica pod nazivom „NOGOMET ZA SVE”na Trgu II u sklopu ljetnog programa”SUNČANA STRANA GRADA”. Sigurno valja spomenuti odigravanje dvije utakmice naše škole nogometa s prstićima i limačima ŠNK”DINAMO” Zagreb na Maksimiru uz pomoć Županije u osiguranju prijevoza. Tim projektom,
htjelo se približiti sport djeci, prikazati vježbe motoričkih sposobnosti koje su vrlo bitne za razvoj i zdravlje svakog djeteta. Smatram da je ovo vrlo dobar projekt za dugoročno razdoblje sporta na području Grada Popovača, tu svakako treba pohvaliti razumijevanje gradonačelnika i roditelja, dožupana te vrlo dobrom radu stručnih trenera s licencama AiB UEFA.
Vidimo iz gore navedenog da smo mi iz vodstva Zajednice se istinski trudili da vam se osiguraju svi uvjeti u bilo kojem projektu, da se postignu što bolji rezultati. Ovdje sigurno da moram kazati, da dolaskom na čelo ZSUIZ SMŽ prof. Josipa Šimunovića, kao predsjednika, stručnog čovjeka te ovdje prisutnog potpredsjednika kolege Davora Ivića i moja malenkost kao potpredsjednika, uvijek sam naišao na razumijevanje te su udruge s područja Grada Popovače, prema javnom pozivu, dobile vrlo dobra sredstva, normalno prema mogućnostima Zajednice. Htio bih se također zahvaliti na sredstvima prema našim programima rada, za rad sa mladeži. Hvala Josipe, i svakako gospođi Ljiljani Gavranović, koja nam je uvijek bila na raspolaganju, kod svih administrativnih poslova. Ipak moram još spomenuti da financiranje Grada preko ZSU, prošle godine je izvršeno u potpunosti, rebalansom osigurano i više, kao nikada do sada isplata istih, moglo bi se reći u sat. Ovdje sigurno moram spomenuti i zahvaliti se našem kolegi, članu IO, zamjeniku župana SMŽ Romanu da je za sve naše sportske udruge koje su mu se obratile, prema svojim mogućnostima izašao u susret, bilo financijski, autobus i slično, nadam se prema njegovim riječima, kada smo sad išli po vašim skupštinama da će činiti i na dalje, na čemu mu unaprijed hvala u vaše ime. Hvala svima udrugama na suradnji, članovima IO ZSU Grada Popovače, također NSSMŽ, NS Kutina, TZ Grada Popovače. Hvala gradonačelniku što je imao strpljenja i razumijevanja na naša dosađivanja i pružio nam potporu kod naših projekata. Hvala gradskim vijećnicima i predsjedniku GV na podršci i razumijevanju izglasavanjem proračunske stavke vezane za sport i unapređenju sporta na području Grada Popovače” – poručio je predsjednik ZSU Grada Popovače Željko Kasik u svom Izvješću o radu Zajednice za 2018. godinu.